Elżbieta J.

58 lat, Pół etatu · Dorywczo · , Doświadczenie w opiece: Ponad 5 lat

 • Usługi: Organizacja czasu wolnego, spacery, czytanie, Podawanie leków, Zakupy, Przyrządzanie posiłków, dbanie o dietę, Terapia zajęciowa
 • Pracuję w wymiarze Pół etatu · Dorywczo ·
 • Doświadczenie w opiece: Ponad 5 lat
 • Wykszałcenie: Wyższe, UAM Instytut Kulturoznawstwa i US Wydział Pedagogiczny (kulturoznawstwo, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza)
 • Wynagrodzenie: od 15 zł za godzinę
 • Lokalizacja: Szczecin Śródmieście
 • Ostatnio aktywny: 18 sierpień 2016 13:10
 • Potwierdzony adres kontaktowy email Potwierdzony adres kontaktowy email
 • Informacje o wykształceniu Informacje o wykształceniu
 • Szczegółowe informacje Szczegółowe informacje
 • Potwierdzony numer telefonu Potwierdzony numer telefonu
 • Odpowiedzi na pytania Odpowiedzi na pytania
 • Sprecyzowane usługi Sprecyzowane usługi
 • Zdjęcie profilowe Zdjęcie profilowe

     Choć mam 54 lata, to duchem czuję się o wiele młodsza. Jestem z wykształcenia m.in. pedagogiem i kulturoznawcą. Mam szerokie zainteresowania (fotografia, psychologia, sztuka, plastyka, rękodzieło...) oraz posiadam wiele umiejetności - w tym zdolności organizacyjne - które staram się wykorzystywać w różnych sytuacjach. Uwielbiam gotować i prowadzić dom, również mam działkę pełną warzyw i różnokolorowych kwiatów.      Mam duży szacunek do ludzi starszych, który pogłębił się po odejściu mojej MAMY, za którą bardzo tęsknię. Z MAMĄ mieszkałam całe swoje życie i opiekowałam się Nią w ostatnich latach Jej choroby. Lubię rozmawiać z ludźmi na różne tematy i lubię im pomagać w zakresie różnych spraw.      Jestem uczciwa i odpowiedzialna. Choć pozornie mam dużo wolnego czasu, to jestem bardzo aktywna i czas ten mam zaplanowany, czasami na wiele miesięcy naprzód.       Interesuje mnie bardziej dotrzymanie towarzystwa osobie starszej i pomoc w sprawach domowych, niż pielęgnacja osoby chorej, ponieważ nie jestem fizycznie tak mocno sprawna. 

Usługi: Organizacja czasu wolnego, spacery, czytanie, Podawanie leków, Zakupy, Przyrządzanie posiłków, dbanie o dietę, Terapia zajęciowa

Trwa ładowanie…

Pytania i odpowiedzi

 • Wymień kilka ostatnio wykonanych zleceń.

  Ostatnie i jedyne moje "zlecenie" to opieka nad moją MAMĄ, z którą mieszkałam całe życie, a przez Jej chorobę bardzo się do siebie zbliżyłyśmy. Zrozumiałam, jak starszy człowiek może czasem uprzykrzać życie opiekunowi, ale w zamian można dostać dużo więcej. Mojej MAMY już nie ma, ale za to odkryłam, jak wiele wspaniałych rzeczy nas łączyło.

 • Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

  W pracy z podopiecznym najbardziej cenię rozmowy, umiejętność słuchania drugiej osoby i pomoc "doradczą" w różnych sprawach. Starszy człowiek musi się czasem "wygadać", dlatego nie można tego lekceważyć i trzeba go dokładnie wysłuchać - wtedy podopieczny i nas będzie chciał wysłuchać, a sama opieka może stać się przyjemnością i wnieść wiele nowych doświadczeń.

 • Co poradziłbyś osobie szukającej osoby o Twoich umiejętnościach?

  Jeśli ktoś szuka kogoś takiego jak ja, niech najpierw dokładnie zapozna sie z moją ofertą. I niech pyta o wszystko, co go interesuje, a ja chętnie odpowiem na każde pytanie. Kto pyta nie błądzi - dlatego trzeba sobie wyjaśnić wszystkie wątpliwości, zanim podejmie się współpracę.

 • Jeśli byłbyś(byłabyś) klientem, to co chciałbyś (chciałabyś) wiedzieć o Twojej profesji?

  Interesowałoby mnie doświadczenie nad opieką nad ludźmi starszymi - kim się opiekowałam, jak długo, co nowego dla siebie zyskałam, jacy to byli podopieczni, jaki był zakres pracy. Również ważną informacją byłaby sprawa wykształcenia, zainteresowania, umiejętności i pasje.

 • Jakie pytania powinien zadać klient, aby znaleźć odpowiednią osobę z Twojej profesji?

  Pytanie o dotychczasowe doświadczenie w pracy opiekuńczej, ewentualne referencje, co w pracy jest najważniejsze, jakie motywy skłaniają do podjęcia się takiej pracy, również sprawa uczciwości i odpowiedzialności jest ważna, żeby mieć pewność, że powierzona osoba do opieki nie zostanie skrzywdzona.

 • Co powinien przemyśleć klient zanim zatrudni osobę o Twojej profesji?

  Musi rozważyć wszystkie "za" i "przeciw", czy będzie go stać finansowo na opiekę, ile czasu będzie potrzebne do opieki nad bliską osobę i czy będzie w stanie opracować grafik opieki w celu sprawnej współpracy. Klient powinien ponadto zastanowić się, czy rzeczywiście sam nie jest w stanie zaopiekować się bliską mu osobą, a jeśli już powierza to zadanie obcej osobie, to musi też jej zaufać i zrozumieć, że opiekun ma swoje zasady dot. opieki.

 • Czym wyróżniają się Twoje usługi na tle usług świadczonych przez inne osoby?

  Przede wszystkim jestem bardzo kreatywna i otwarta na wszelkie zmiany i nowe doświadczenia. Jestem bardzo pomysłowa i potrafię znaleźć rozwiązanie praktycznie w każdej sytuacji. Mam wielorakie wykształcenie i doświadczenie na wielu płaszczyznach. Lubię głośno czytać i potrafię to robić bardzo dobrze, żeby słuchająca osoba mogła pobudzić swoją wyobraźnię. Poza tym, umiem też słuchać, a jest to bardzo ważne w opiece nad starszą osobą.

 • Jakie pytania klienci zadają Ci najczęściej? Co odpowiadasz?

  Najczęściej pytają o wynagrodzenie za godzinę pracy i dyspozycyjność w zakresie wymiaru czasu pracy oraz o doświadczenie dotychczasowe. Moje wynagrodzenie jest zależne od ilości godzin pracy - im jest ich więcej, tym stawka godzinowa może być niższa; jednak nie schodzę do bardzo niskiego pułapu, bo moje usługi trzeba docenić. Przez telefon niewiele się uzyska - trzeba się spotkać osobiście, żeby podjąć ostateczną decyzję dot. przyszłej współpracy.

 • Czy masz ulubioną historię z wykonywanej pracy? Jeśli tak - opisz.

  Mam kilka historyjek, ale one dotyczą opieki nad dziećmi, których trochę miałam. W opiece nad moją MAMĄ dojrzałam dopiero po Jej odejściu i tu mogę pochwalić się, że napisałam 2 książki poświęcone MAMIE pt. "Listy do MAMY", w których opisuję, jak wiele pięknego nas łączyło, bo dopiero wtedy odkryłam MAMĘ oraz siebie jakby na nowo...

 • Co chciałbyś aby klienci wiedzieli o Twojej profesji?

  Chciałabym, żeby klient wiedział, kim jestem, co sobą prezentuję, jaka jestem, jakie mam zainteresowania i pasje oraz co najbardziej cenię w pracy z podopiecznym. Również jak wyglądam, bo podopieczny szuka ciepła w spojrzeniu opiekuna... Nie tyle dotychczasowe doświadczenie, a sposób pracy, jaki będę realizować podczas opieki - o tym klient powinien wiedzieć.

 • W jaki sposób zdecydowałeś(aś) się podjąć pracę w swojej profesji?

  Zdecydowałam się na taki rodzaj pracy, ponieważ po odejściu mojej MAMY bardzo mi się zmienił stosunek do starszych osób - zrozumiałam, jak ważne są dla takich osób kontakty z własnymi dziećmi oraz kontakty w ogóle. Poza tym, strona finansowa, jestem zmuszona szukać dodatkowych źródeł dochodu, żeby podołać opłatom.

 • Opowiedz o ostatnio wykonywanym zleceniu, z którego jesteś najbardziej dumny(dumna).

  Jestem dumna, że mogłam opiekować się moją MAMĄ, która wniosła bardzo dużo w moje życie. Mimo różnych naszych przekomarzań, zawsze dochodziłyśmy do wspólnego porozumienia. MAMA potrafiła mnie słuchać i zasypywała mnie mnóstwem pytań, na które chętnie odpowiadałam. Więź, która nas łączyła, była bardzo specyficzna i pełniłyśmy wobec siebie szereg ról społecznych. Wiele się nauczyłam od MAMY, ale Ona ode mnie też się uczyła - to była wspólna wymiana doświadczeń.

 • Napisz czy, i w jaki sposób się kształcisz, aby jeszcze lepiej wykonywać swoją profesję.

  Nieustannie dużo czytam na temat opieki długoterminowej (jest nawet taki kwartalnik poświęcony temu zagadnieniu), pielęgnacji, diety, potrzeb ludzi starszych, domów opieki społecznej itp. Choć, np. taka pielęgnacja jest dla "zawodowców", to nie zaszkodzi poczytać coś więcej - a nuż trzeba będzie poradzić w jakiejś sprawie?

 • Opisz ostatnio wykonywany projekt / usługę. Czego dotyczył? Ile kosztował? Jak wiele czasu mu poświęciłeś (poświęciłaś)?

  Moja ostatnia usługa - na rzecz mojej MAMY - była oczywiście bezinteresowna i bezpłatna. MAMA na dobre zachorowała kilka lat przed Jej odejściem, ale już wcześniej wymagała opieki, chociażby po śmierci TATY - tak że licząc ten czas, to będzie ok. 25 lat opieki z różnym nasileniem w poszczególnych latach. Ponieważ mieszkałam z MAMĄ, więc każdy mój wolny czas w ciągu dnia był poświęcony MAMIE.

 • Jeśli cennik Twoich usług jest skomplikowany, opisz go tutaj.

  Mój cennik usług nie jest zbyt skomplikowany, generalnie to jest minimum 8 zł za godzinę. Jednak wszystko zależy od ilości godzin w tygodniu - jeśli byłoby to np. tylko 6 godzin rozłożone na 3 dni (bo taką ofertę miałam) to stawka będzie 15 zł za godzinę. A im więcej godzin w miesiącu, tym stawka niższa, jednak nie mniej niż 8 zł za godzinę. Wszystko zależy od pracodawcy - jeśli naprawdę potrzebują opieki, a nie stać ich na więcej, jestem skłonna podejść do tego "życiowo".

 • Jeśli miałbyś (miałabyś) doradzić osobie chcącej wykonywać Twoją profesję, co byś doradził (doradziła)?

  Osobie chcącej podjąć się opieki nad osobą starszą, proponowałabym zastanowić się, jaki jest jej stosunek do takich osób i czy naprawdę jest świadoma swojej odpowiedzialności. Nie sztuka zarobić pieniądze, trzeba to lubić i mieć szacunek do drugiej osoby. Ponadto, trzeba mieć jakiś pomysł na wspólne spędzenie czasu i trzeba o czymś rozmawiać - jeśli opiekun jest tego świadomy to OK.

 • Jaka jest Twoja najmocniejsza strona?

  Moją najmocniejszą stroną to chyba jest empatia - bardzo ważna w kontaktach z osobami starszymi. Poza tym wszechstronne zainteresowania i chęć niesienia pomocy innym, potrzebującym. Również sprawa mojego wykształcenia i oczytanie, które może okazać się bardzo pomocne w opiece nad starszą osobą, która ma swoje wymagania i trzeba umieć im sprostać.

 • Jaką umiejętność obecnie chciałbyś (chciałabyś) udoskonalić?

  Wciąż doskonalę i dalej chciałabym doskonalić swoją wiedzę, której nigdy nie jest za dużo. Mam ogromną ciekawość poznawczą, co pozwala mi na zdobywanie wciąż nowej wiedzy. Taka wiedza jest bardzo potrzebna w kontaktach z osobami starszymi, bo nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, a przecież trzeba rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać - tylko wtedy wytworzy się między nami nić porozumienia.

 • Napisz własne pytanie i odpowiedz na nie.

  Pytanie brzmi: czy podejmujesz się opieki nad osobą starszą tylko ze względów finansowych?
  Odpowiedź brzmi: NIE, dla mnie liczy się przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, dzięki któremu na pewno zyskam coś dla siebie, również czegoś się jeszcze nauczę, bo ja zewsząd wyciagam dla siebie jakąś naukę.

 • Napisz własne pytanie i odpowiedz na nie.

  Pytanie brzmi: czy przeraża cię starość i różne nieprzyjemne rzeczy z tym związane?
  Odpowiedź brzmi: NIE, bo ja też kiedyś będę stara i oswojenie się z tym zawczasu jest dla mnie niewymierną korzyścią, którą potrafię docenić tu i teraz. A kiedy ja będę potrzebowała takiej opieki, to będę wiedziała, jak postępować, żeby nie zrazić do siebie swoich opiekunów.